SOUTHERN UTAH — All the names are in. The candidates who have filed for municipal offices up for election in November are as follows:
Washington County
- Apple Valley Town – Two council seats
- Kevin Sair, Ron Brown, Roger Ashmore, Jarry Zharias, Ann Knight
- Enterprise City – Three council seats
- Ronald A. Lehm, R. Jared Holt, Jared J. Bollinger, Darcy Holt, Aaron J. Prisbrey
- Hildale City – Three council seats
- Brian Jessop, Doran Jessop, Kyle Layton, Carvel Nielsen
- Hurricane City – Three council seats
- Ginger Hall, Tony Hoyt, Pam Humphries, Jason Smith, Sean Reddish, Cheryl S. Reeve, Kevin D. Thomas
- Ivins City – Three council seats
- D. Scott Raine, Dennis Mehr, Crystal Lewis, Jenny L. Johnson, Ron Densley, Lance B Anderson
- LaVerkin City – Three council seats
- Micah T. Gubler, Richard M. Hirschi, Darshan Chandulai Joshi, Ray Justice, Debbie Lee, Randy Leo Reeve
- Leeds Town – Two council seats
- information pending
- New Harmony Town – Two council seats
- Robert Goodwin, Curtis Hadley, Fredrick Scott Pace
- Rockville Town – Two council seats
- Van Terry Bell, Mark C. Hartless, Megan Honer-Orton
- Santa Clara City– Three council seats
- Mary Jo Hason, Herb Basso, Wally Ritchie, Jarett Waite
- Springdale Town – Two council seats
- Michael Altucker, Mark Chambers, Lisa Zumpft
- St George City – Three council seats
- Jimmie B. Hughes, Bette O. Arial, Gregg McArthur, Craig N. Hammer, Eric Hovland, Michelene Perez, Marc Stallings, Bryan Thiriot, Lane Ronnow, Kendall Clements, Ed Baca
- Toquerville City – Three council seats
- Paul Heideman, David Hawkins, Ty Bringhurst, Keen Ellsworth, Wayne Olsen
- Virgin Town – Two council seats
- William L. Adams, Danyale Blackmore, Lyman M. Everett, Daniel Snyder Matthew Spendlove
- Washington City – Three council seats
- James McFadden, C. Bradford Allen, Jean Arbuckle, Bill Hudson, Patricia Robbins, Dan Drown, Jeff Turek, Kolene F. Granger, Troy Garth Belliston
Iron County
- Brian Head Town – Two council seats
- Jim Ortler, Larry Freeberg, David Bourne
- Cedar City – Three council seats
- Don Marchant, Kip C. Hansen, Terri Hartley, Craig E. Isom, Paul Cozzens, John Black
- Enoch City – Mayoral seat and three council seats
- Mayor: Steven M. Clarke, Geoffrey L. Chesnut, Worth H. Grimshaw
- Council: David D. Harris, Scott Leavitt, Shawn Stoor, Cassie Easley, Rich Lile, Debra Andrejcik Ley, William Roach, Brent Taylor, David F. Owens, Wayne Grimshaw
- Kanarraville Town – Three Town Board seats
- Tyler Allred, Stoney Shugart
- Paragonah Town– Two council seats
- Daniel K. Abbot, Michael David Abbott, Marge Cipkar, Nancy M. Dalton
- Parowan City – Three council seats
- Alan H. Adams, Dennis G. Gaede, Vickie L. Hicks, Jay Orton, Nathan Thayer
Kane County
- Big Water Town – Two council seats
- Keith Crowley, Jennie Lassen, Vincent Olson, Dustin Brown
- Glendale Town – Three Town Board seats
- Don Davis, Lorraine Chamberlain
- Kanab City – Three council seats
- Allen Gilberg, Robert Brissette, Jeff Yates, Michael R. East, John Jacob, Joe B. Wright, Patty Hegwood
- Orderville Town – Three council seats
- Edward Myers, Roger Goulding, John Roy Tisdale, David Rory Hatch
Related posts
- Will you run for council? Seats open in cities, towns in Washington, Kane, Iron counties
- Council hears hotel complaints, possible funding loss for Upper Limit Aviation
- City Council considering what to do with $2.7 million golf course deficit
- Water matters, illegal shooting, helicopter noise among City Council discussion items
Email: [email protected]
Twitter: @STGnews
Copyright St. George News, SaintGeorgeUtah.com LLC, 2015, all rights reserved.